Na všeobecnou lyžařskou průpravu navazuje specializovaná průprava pro běh na lyžích, která se úzce soustředí na využitelnost daných dovedností na běžecké lyžování. Cílem specializované průpravy je zdokonalování již získaných pohybových dovedností a nácvik specifických dovedností pro běh na lyžích. Použitá technika se ze začátku nemusí lišit pro výuku dovedností na klasickou techniku nebo techniku bruslení, nicméně v pozdější fázi už je vhodné techniku separovat dle vyučovaného způsobu. Ve specializované průpravě nacvičujeme především pohybové dovednosti.
- vychylování těžiště těla,
- skluzovou rovnováhu v jednooporovém postavení (paralelní postavení lyží a odvratné postavení lyží),
- odraz z plochy nebo vnitřní hrany lyže,
- odpich holemi střídavý, soupažný.
Před samotným nácvikem techniky bruslení je opět nutné absolvovat speciální lyžařskou průpravu pro bruslení.
Provádíme nácviky, které spočívají v následujících dovednostech:
- skluzová rovnováha jednooporového postavení při odvratném postavení lyží,
- odraz z vnitřní hrany lyže,
- soupažný odpich holemi (stejný jako při klasickém lyžování, který jsme popisovali v předchozí kapitole.
Video – REI
Videoukázka průběhu výuky pro techniku bruslení
Video vysvětluje potřebné dovednosti pro zvládnutí bruslení. Zabývá se vysvětlením principu bruslení, odpichu hůlek, jízdě po rovině, do kopce bruslením prostým a také sjížděním.
Video je v anglickém jazyce, doporučujeme zapnout automatické titulky v češtině (zapnout titulky pravo dole, ikona nastavení > automatický překlad > čeština).
Skluzová rovnováha jednooporového postavení při odvratném postavení lyží
Úplným základem v jakémkoliv dalším nácviku je jízda ve skluzu při bruslení. Pro nácvik odrazu z vnitřní hrany opět volíme nejprve mírný sklon svahu (ideálně s dojezdem na rovině), abychom se mohli zaměřit na včasné zahájení odrazu. Po zvládnutí skluzu z mírného kopce můžeme přejít na nácvik na rovině a do mírného kopce. Doporučuje se začínat bez holí a také z mírného kopce. Lyže by měly jet samy bez odrazu, aby neměl žák potíže s odrazem. Začínáme přenesením váhy na jednu nohu, mírným odvratem na druhou stranu a přenesením váhy na skluzovou nohu. Jako velkou chybu začátečníků uvádí především vbočení lyže na hranu, čímž jezdec zvýší stabilitu, ale je téměř nemožné udržet se v delším skluzu. Musíme se tedy soustředit na důsledné pokládání lyží a přenášení váhy na celou plochu lyže.
Odraz z vnitřní hrany lyže
Dopředný pohyb dolních končetin je realizován odrazem z hrany lyže, což je podmíněno přenesením váhy nad skluzovou lyží vpřed. Přenášení váhy spočívá ve snížení těžiště a naklonění dopředu ve chvíli, kdy dochází ke zpomalování lyže. Přenášením váhy dojde k zahranění lyže, čímž vzniká prostor pro odraz, který by měl končit dopnutím končetiny s posledním impulzem ze špičky.
Provádíme následující cvičení k tréninku odrazu z vnitřní hrany lyže:
- Odrazy bez lyží do mírného stoupání, kdy obě nohy jsou po celou dobu vytočeny špičkami mírně ven se zaměřením na odraz z palcové hrany z celého chodidla.
- Na místě v mírném odvratném postavení překlopíme lyži z plochy na vnitřní hranu a zpět.
- Odraz z jedné lyže ve stopě, kdy vytočíme špičku lyže do mírného odvratu a po malém skluzu překlápíme lyži na hranu, od které se odrážíme.
- Vyjíždění po ploše lyže v odvratu s odrazem z mírného klesání s překlopením lyže z plochy na hranu.
- Vyjíždění po ploše lyže s odrazem do mírného stoupání, kdy se zaměřujeme na koleno, které je při skluzu nad lyží, postupně koleno tlačíme vpřed spolu s přiklopením bérce ke svahu a zahajujeme odraz.
No a to je tak na úvod vše. Tak hurá na klasickou techniku lyžování!
Zdroje:
- GNAD, Tomáš. Kapitoly z lyžování. Praha: Karolinum, 2001. ISBN 80-246-0241-5.
- JANDOVÁ, Soňa. Základy alpského a běžeckého lyžování: učební text. Vyd. 3., rozš. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2012. ISBN 978-80-7372-922-6.
- PSOTOVÁ, Dana. Biomechanika běhu na lyžích. In: GNAD, Tomáš a PSOTOVÁ, Dana. Běh na lyžích. Praha: Karolinum, 2005, s. 86–98. ISBN 80-246-0995-9.
- SOUMAR, Libor a BOLEK, Emil. Běh na lyžích. 2., dopl. vyd. Praha: Grada, 2012. ISBN 978-80-247-3966-3.